EC satisfied with first phase local polls: Shah; Election Overview (Update)

ElectionKathmandu / May 19: Election Commissioner Sudhir Kumar Shah has said that the first phase of local level elections has cemented the foundation of democracy and republicanism.

EC Shah said that after completion of the provincial and federal elections, the constitution implementation process will complete its cycle.

He added that the commission was satisfied and happy with the completion of the first phase elections as it was concluded peacefully.

Shah further said that the Commission was saddened with some untoward incidents occurred in course of the elections.

In another note, he committed to strictly implement the election code of conduct in the second phase of local polls slated for June 14 as mixed responses were achieved regarding it in the first phase of elections.

Winning chairpersons/mayors

Baglung NC -4, UML -4, MC -1, Janamorcha 1

1. Tamankhola Rural Municipality, Baglung – Jokh Lal Budha – NC

2. Nishikhola Rural Municipality, Baglung – Tara Nath Paudel – NC

3. Tarakhola Rural Municipality, Baglung – Prakash Gharti – MC

4. Kathekhola Rural Municipality, Baglung – Amar Thapa -UML

5. Bareng Rural Municipality, Baglung – Krishna Prasad Sharma – Janamorcha

6. Galkot Municipality, Baglung – Bharat Sharma -NC

7. Dhorpatan Municipality, Baglung – Dev Kumar Nepali -UML

8. Badigad Rural Municipality, Baglung – Mehar Singh Paija – UML

9. Baglung Municipality, Baglung – Janak Paudel – UML

10. Jaimuni Municipality, Baglung – Indra Raj Paudel – NC

Gorkha NC 9, MC 2

1. Chumnubri Rural Municipality, Gorkha – Dhan Bahadur Gurung- NC

2. Gandaki Rural Municipality, Gorkha – Hom Bahadur Rana Magar -NC

3. Siranchok Rural Municipality, Gorkha – Raju Gurung – NC

4. Ajirkot Rural Municipality, Gorkha – Fadindra Dhital – NC

5. Dharche Rural Municipality, Gorkha – Santa Bahadur Gurung – NC

6. Arughat Municipality, Gorkha – Purna Dahal – NC

7. Sulikot Municipality, Gorkha – Bishnu Bhatta – MC

8. Sahid Lakhan Rural Municipality, Gorkha – Ramesh Thapa -MC

9. Palungtar Municipality – Deepak Babu Kandel – NC

10. Gorkha Municipality – Rajan Raj Panta – NC

11. Bhimsen Rural Municipality – Ishwar Pandey – NC

Kaski UML -3, NC 1

1. Madi Rural Municipality, Kaski – Bed Bahadur Gurung -UML

2. Rupa Rural Municipality, Kaski- Nawa Raj Ojha – UML

3. Machhapuchchhre Rural municipality, Kaski – Karna Gurung -UML

4. Annapurna Rural Municipality, Kaski – Yuvaraj Kunwar – NC

Lamjung UML 4, NC 2, MC 1

1. Madhya Nepal Municipality, Lamjung – Ramesh Kumar Pandey NC

2. Doodh Pokhari Rural Municipality, Lamjung – Chhupi Maya Gurung NC

3. Marshyangdi Rural Municipality, Lamjung – Arjun Gurung – UML

4. Dordi Rural Municipality, Lamjung – Om Bahadur Gurung – MC

5. Sundar Bazar Rural Municipality, Lamjung – Janak Mishra – UML

6. Besishahar Municipality, Lamjung – Guman Singh – UML

7. Kwhlasothar Rural Municipality, Lamjung – Prem Bahadur Ghale – UML

Manang NC 2, UML 2

1. Nasong Rural Municipality, Manang-Chandra Ghale – NC

2. Narfu Rural Municipality, Manang- Mingma Tsering Lama – NC

3. Chame Rural Municipality, Manang- Lokendra Ghale – UML

4. Nesyang Rural Municipality, Manang- Kancha Ghale – UML

Mustang NC 3, UML 1, Independent 1

1. Dalome Rural Municipality, Mustang- Lopthang Tsering Bista (Raju) – Independent

2. Gharapjhong Rural Municipality, Mustang- Aas Bahadur Thakali – UML

3. Barhagaun Mukti Kshetra Rural Municipality, Mustang- Phensok Chhopten Gurung – NC

4. Lomangthang Rural Municipality, Mustang-Subarna Bista – NC

5. Thasang Rural Municipality, Mustang – Buddhi Prasad Serchan – NC

Myagdi UML 2, NC 4

1. Malika Rural Municipality, Myagdi – Shree Prasad Roka – NC

2. Beni Municipality, Myagdi – Hari Kumar Shrestha – NC

3. Dhaulagiri Rural Municipality, Myagdi – Thamsara Pun – UML

4. Annapurna Rural Municipality, Myagdi – Dum Bahadur Pun -NC

5. Raghuganga Rural Municipality, Myagdi – Bhaba Bahadur Bhandari – NC

6. Mangala Rural Municipality, Myagdi – Sat Prasad Roka – UML

Nawalparasi NC 6, UML 2

1. Bungdeekali Rural Municipality, Nawalparasi – Durga Bahadur Rana – NC

2. Triveni Binayi Rural Municipality, Nawalparasi – Dambar GC – NC

3. Hupsekot Rural Municipality, Nawalparasi – Laxmi Pandey – NC

4. Bulingtar Rural Municipality, Nawalparasi – Shashi Kiran Bastakoti – NC

5. Madhyabindu Municipality, Nawalparasi -Chandra Bahadur Rana -NC

6. Gaidakot Municipality, Nawalparasi – Chhatra Raj Paudel – UML

7. Kawasoti Municipality, Nawalparasi – Chandra Pun – UML

8. Devchuli Municipality, Nawalparasi – Purna Kumar Shrestha – NC

Parbat NC 3, UML 4

1. Paiyu Rural Municipality, Parbat – Khagendra Prasad Tiwari – NC

2. Jaljala Rural Municipality, Parbat – Yam Bahadur Malla -NC

3. Bihadi Rural Municipality, Parbat – Kamal Prasad Bhusal UML

4. Mahashila Rurla Municipality, Parbat – Raju Prasad Paudel – UML

5. Phalebas Rural Municipality, Parbat – Padam Pani Sharma – UML

6. Modi Rural Municipality, Parbat – Prem Prasad Paudel – UML

7. Kushma Municipality, Parbat – Ram Chandra Joshi – NC

Syangja UML 7, NC 4

1. Phedikhola Rural Municipality, Syangja – Ghanashyam Subedi – UML

2. Harinas Rural Municipality, Syangja – Khim Narayan Manandhar -UML

3. Aandhikhola Rural Municipality, Syangja – Sudheer Paudel – UML

4. Kaligandaki Rural Municipality, Syangja – Khim Thapa Magar – UML

5. Galyang Municipality, Syangja – Bhupa Raj Adhikari – UML

6. Biruwa Rural Municipality, Syangja – Sun Prasad Sharma -UML

7. Putalibazar Municipality, Syangja – Seema Chhetri – UML

8. Chapakot Municipality, Syangja – Shiva Kumar Giri – NC

9. Arjunchaupari Municipality, Syangja – Dirgha Narayan Aryal – NC

10. Bheerkot Municipality, Syangja – Chayaram Khanal – NC

11. Waling Municipality, Syangja – Deelip Pratap Khand – NC

Tanahu NC 6, UML 3, MC1

1. Bandipur Rural Municipality, Tanahu – Purna Singh Thapa – MC

2. Devghat Rural Municipality, Tanahu – Durga Bahadur Thapa – UML

3. Ghiring Rural Municipality, Tanahu – Rana Bahadur Rana – UML

4. Rising Rural Municipality, Tanahu – Rajendra Krishna Shrestha – NC

5. Myagde Rural Municipality, Tanahu – Maya Rana – NC

6. Abukhaireni Rural Municipality, Tanahu – Geer Bahadur Thapa – NC

7. Bhimad Municipality, Tanahu – Mekh Bahadur Thapa – UML

8. Byas Municipality, Tanahu – Baikuntha Neupane – NC

9. Shukla Gandaki Municipality, Tanahu – Kishan Gurung – NC

10. Bhanu Municipality – Udaya Gauli – NC

Chitwan NC 1, MC 1

1. Ichchha Kamana Rural Municipality, Chitwan – Geeta Gurung – NC

2. Madi Municipality – Thakur Prasad Dhakal – MC

Dhading UML 8, NC 2, MC 1, RPP 1

1. Siddalek Rural Municipality, Dhading – Prem Nath Silwal -UML

2. Dhunibesi Municipality, Dhading – Bal Krishna Acharya – UML

3. Ruby Valley – Kerung Tamang – RPP

4. Netrawati – Durga Kumar Shakya – UML

5. Thakre – Ram Kumar Acharya – UML

6. Ganga Jamuna RMC- Bal Bahadur Adhikari – UML

7. Jwalamukhi – Binod Timalsina – NC

8. Khaniyabas – Rana Bahadur Tamang – NC

9. Galchhi – Krishna Hari Shrestha – UML

10. Benighat Rorang – Hari Dallakoti – MC

11. Tripura Sundari – Shambhu Thapa – UML

12. Gajuri Rural Municipality, Rajendra Bikram Basnet– UML

Dolakha UML 6, NC 2

1. Jiri Municipality, Dolakha – Tanka Jirel – UML

2. Gaurishankar Rural Municipality, Dolakha – Swayam Bahadur Khadka – UML

3. Baitashor Rural Municipality, Dolakha – Chabi Lama – NC

4. Bigu Rural Municipality, Dolakha – Yudhisthir Khadka – NC

5. Shailung Rural Municipality, Dolakha – Bharat Dulal -UML

6. Tama Koshi Rural Municipality, Dolakha – Ishwar Chandra Pokharel – UML

7. Kalinchok Rural Municipality – Binaya Kumar Thami – UML

8. Bhimeshwar Municipality – Bharat KC – UML

Kathmandu UML 3, NC 3

1. Shankarapur Municipality – Subarna Shrestha – UML

2. Dakshinkali Municipality – Mohan Basnet – NC

3. Tokha Municipality- Prakash Adhikari- UML

4. Gokarneshwar Municipality – Santosh Chalise – NC

5. Nagarjun Municipality – Mohan Basnet – NC

6. Kirtipur Municipality – Ramesh Maharjan — UML

Kavrepalanchok NC 4, MC 2, UML 5

1. Bethanchok Rural Municipality, Kavre – Prem Bahadur Timalsina – NC

2. Khanikhola Rural Municipality, Kavre – Krishna Bahadur Khulal – UML

3. Bhumlu Rural Municipality, Kavre – Guman Dhoj Kunwar – UML

4. Temal Rural Municipality, Kavre – Salam Singh Lama – NC

5. Roshi Rural Municipality, Kavre – Dal Bahadur Lama -NC

6. Mahabharat Rural Municipality, Kavre- Kanchha Man Jimba – MC

7. Panchkhal Municipality, Kavre – Mahesh Kharel – NC

8. Banepa Municipality, Kavre – Laxmi Narsingh Bade – UML

9. Chauri Deurali Rural Municipality – Dinanath Gautam – MC

10. Panauti Municipality – Bhim Neupane – UML

11. Mandan Deupur Municipality – Tek Bahadur Waiba- UML

Lalitpur NC 2, UML 1, MC 1

1. Konjyosom Rural Municipality, Lalitpur – Gopi Lal Syangtan – MC

2. Mahankal Rural Municipality, Lalitpur – Ram Chandra Dahal – UML

3. Bagmati Rural Municipality, Lalitpur – Bir Bahadur Lopchan – NC

4. Godawari Municipality, Lalitpur – Gajendra Maharjan – NC

Makawanpur UML 5, MC 2, NC 2

1. Makawanpur Gadhi Rural Municipality, Makawanpur – Bidur Humagain – UML

2. Indra Sarovar Rural Municipality, Makawanpur – Jeevan Lama – UML

3. Kailash Rural Municipality, Makawanpur – Tanka Motan – UML

4. Bhimphedi Rural Municipality, Makawanpur – Hidam Lama -UML

5. Manahari Rural Municipality, Makawanpur – Ek Raj Upreti – UML

6. Bagmati Rural Municipality, Makawanpur – Sarkesh Ghalan – MC

7. Thaha Municipality, Makwanpur – Lab Sher Bista – MC

8. Bakaiya Rural Municipality, Makawanpur -Damodar Khanal – NC

9. Raksi Rang Rural Municipality, Makawanpur – Raj Kumar Malla – NC

Nuwakot NC 7, UML 2, MC 1

1. Kispang Rural Municipality, Nuwakot – Chhatra Bahadur Lama – NC

2. Tadi Rural Municipality, Nuwakot – Narayan Pandey – NC

3. Dupcheshwar Rural Municipality, Nuwakot – Yovindra Tamang -NC

4. Likhu Rural Municipality, Nuwakot – Dhruba Shrestha -NC

5. Tarkeshwore Rural Municipality, Nuwakot – Ramesh Wasti – UML

6. Meghang Rural Municipality, Nuwakot- Aash Bahadur Tamang – NC

7. Kakani Rural Municipality, Nuwakot – Man Bahadur Lama – MC

8. Bidur Municipality, Nuwakot- Sanju Pandit – UML

9. Shiva Puri Rural Municipality – Ram Krishna Thapa – NC

10. Surya Gadhi Rural Municipality – Santa Bahadur Ghale – NC

Ramechhap UML 5, MC 2, NC 1

1. Gokulganga Rural Municipality, Ramechhap – Khadga Sunuwar – UML

2. Umakunda Rural Municipality, Ramechhap – Sher Bahadur Sunuwar- UML

3. Manthali Municipality, Ramechhap – Ramesh Basnet – UML

4. Likhu Rural Municipality, Ramechhap – Gobinda Khadka – UML

5. Doramba Rural Municipality, Ramechhap -Kaman Singh Moktan – MC

6. Ramechhap Municipality, Ramechhap – Nar Bahadur Thapa Magar – NC

7. Khaddevi Rural Municipality – Prem Bahadur Tamang – UML

8. Sunapati Rural Municipality – Dhawa Lama – MC

Rasuwa UML 2, NC 2, Naya Shakti 1

1. Gosaikunda Rural Municipality, Rasuwa – Kesang Nurpu Tamang – UML

2. Naukunda Rural Municipality, Rasuwa – Nurpu Syangbu Gahle – NC

3. Uttar Gaya Rural Municipality, Rasuwa – Upendra Lamsal – NC

4. Kalika Rural Municipality, Rasuwa – Sita Kumari Paudel – UML

5. Parbati Kunda Rural Municipality, Rasuwa – Buchung Tamang – FSFN/Naya Shakti

Sindhuli NC 3, UML 3, MC 3

1. Golanjor Rural Municipality, Sindhuli – Pushpa Bahadur Karki – NC

2. Ghyanglek Rural Municipality, Sindhuli – Jagat Bahadur Bholan – NC

3. Marin Rural Municipality, Sindhuli – Pani Raj Bamjon – MC

4. Hariharpurgadhi Rural municipality, Sindhuli – Karsang Lama – MC

5. Phikal Rural Municipality, Sindhuli – Dhana Bahadur Karki – UML

6. Tinpatan Rural Municipality, Sindhuli – Karna Bahadur Thapa – NC

7. Kamalamai Municipality, Sindhuli – Khadga Khatri – UML

8. Sunkoshi Municipality, Sindhuli – Deepa Bohara – MC

9. Dudhauli Municipality, Sindhuli – Ghanashyam Raut – UML

Sindhupalchok UML 6, NC 2, MC 2

1. Lisankhu-Pakhar Rural municipality, SindhuPalchowk – Kamal Nepal – UML

2. Balefi Rural Municipality, Sindhupalchowk – Kedar Chhetri – UML

3. Jugal Rural Municipality, Sindhupalchowk – Hom Narayan Shrestha -UML

4. Panchpokhari Thangpal Rural Municipality, Sindhupalchowk – Tashi Lama Hyalmo – UML

5. Chautara Sangachowk Gadhi Municipality, Sindhupalchowk – Aman Singh Tamang – MC

6. Bhotekoshi Rural Municipality, Sindhupalchowk – Rajkumar Paudel – MC

7. Helambu Rural Municipalit, Sindhupalchowk – Neema Gyaljen Lama -NC

8. Melamchi Municipality, Sindhupalchowk – Dambar Aryal – UML

9. Barhabise Municipality, Sindhupalchowk – Nimfunjo Sherpa – UML

10. Sunkoshi Rural municipality, Sindhupalchowk – Shrawan GC Binod – NC

Dailekh NC 4, UML 7

1. Dungeshwar Rural Municipality, Dailekh – Nagendra Malla NC

2. Gurans Rural Municipality, Dailekh – Khemraj Oli – NC

3. Naumule Rural Municipality, Dailekh – Bhabi Ram Budha – NC

4. Dullu Municiapality, Dailekh – Ghanashyam Bhandari – NC

5. Narayan Municipality, Dailekh – Ratna Bahadur Khadka – UML

6. Chamunda Bindrasaini Municipality, Dailekh – Surya Prasad Shahi -UML

7. Thantikandh Rural Municipality, Dailekh – Dheer Bahadur Shahi – UML

8. Bhairabi Rural Municipality, Dailekh – Prem Bahadur Budha – UML

9. Mahabu Rural Municipality, Daiekh – Junga Bahadur Shahi – UML

10. Bhagawati Mai Rural Municipality, Dailekh – Dan Bahadur Thapa -UML

11. Aathbiskot Rural Municipality, Dailekh – Khanga Raj Upadhyaya – UML

Dolpa UML 4, Independent 2, MC 2

1. Kaike Rural Municipality, Dolpa- Angad Rana – UML

2. Thulibheri Municipality, Dolpa – Ganesh Bahadur Shahi – UML

3. Jagadulla Rural Municipality, Dolpa- Narsingh Rokaya – MC

4. Munkechula Rural Municipality, Dolpa- Datta Bahadur Shahi – MC

5. Dolpo Buddha Rural Municipality, Dolpa – Temba Gurung – Independent

6. Chharka Rural Municipality, Dolpa – Sonang Gurung – Independent

7. Se-Phoksundo Rural Municipality, Dolpa- Tasi Tunduk Gurung – UML

8. Tripura Sundari Municipality, Dolpa – Om Bahadur Budha – UML

Humla MC 4, NC 1, UML 1

1. Tajakot Rural Municipality, Humla – Bagdal Malla – MC

2. Adanchuli Rural Municipality, Humla – Dal Phadera – UML

3. Chankheli Rural Municipality, Humla – Dhanmal Chaulgain – MC

4. Simikot Rural Municipality, Humla – Padam Bahadur Lama – NC

5. Namkha Rural Municipality, Humla – Bishnu Lama – MC

6. Sarkegad Rural Municipality, Humla – Krishna Rokaya – MC

Jajarkot UML 3, NC 2, MC2

1. Kushe Rural Municipality, Jajarkot – Hari Chandra Basnet – NC

2. Barekot Rural Municipality, Jajarkot – Mahendra Bahadur Shah – NC

3. Shivalaya Rural Municipality, Jajarkot – Narendra Kumar Shahi – UML

4. Bheri Municipality, Jajarkot – CP Gharti – UML

5. Chhedgad Municipality, Jajarkot – Lal Bahadur Mahatara – UML

6. Tribeni Nalgadh Municipality, Jajarkot – Tek Bahadur Rawal – MC

7. Junichade Rural Municipality, Jajarkot – Krishna Bahadur KC – MC

Jumla NC 4 MC 3, UML 1

1. Sinja Rural Municipality, Jumla – Dewal Singh Rawal – NC

2. Patarasi Rural Municipality, Jumla – Laxman Bohara – NC

3. Guthichaur Rural Municipality, Jumla- Hari Bahadur Bhandari – MC

4. Hima Rural Municipality, Jumla – Raj Bahadur Shahi – MC

5. Tila Rural Municipality, Jumla – Ratan Nath Yogi – UML

6. Kanaka Sundari Rural Municipality, Jumla – Narbir Rawat – NC

7. Chandannath Municipality, Jumla – Kantika Sejuwal – NC

8. Tatopani Rural Municipality, Jumla – Nawaraj Neupane – MC

Kalikot MC 5, UML 1, NC 1

1. Sanni Triveni Rural Municipality, Kalikot-Dambar Shahi – MC

2. Raskot Municipality, Kalikot – Kashi Chandra Baral – MC

3. Pachal Jharana Rural Municipality – Khadaraj Sejuwal – MC

4. Palata Rural Municipality – Laxman Bam -MC

5. Tilagupha Municipality – Ratan Bahadur Shahi – MC

6. Khadachakra Municipality, Kalikot -Jashi Prasad Pandey -UML

7. Mahabai Rural Municipality – Nanda Bahadur Singh – NC

Mugu NC 3, UML 1

1. Karmarong Rural Municipality, Mugu – Chhiring Gyamne Lama – NC

2. Chhayanath Rara Municipality, Mugu – Hari Jung Shahi – NC

3. Khatyad Rural Municipality, Mugu – Ubjan Shahi – UML

4. Shoru Rural Municipality, Mugu – Lokjung Shahi – NC

Rukum MC 6

1. Sani Bheri Rural Municipality, Rukum – Nar Bahadur Pun – MC

2. Musikot Municipality, Rukum – Devi Lal Gautam – MC

3. Banfikot Rural Municipality, Rukum – Dharma Bahadur KC – MC

4. Tribeni Rural Municipality, Rukum – Jhakku Prasad Gharti -MC

5. Chaurjahari Municipality, Rukum – Bishal Sharma – MC

6. Aathbiskot Municipality, Rukum – Gorkha Bahadur KC -MC

Salyan UML 4, MC 3, NC 2

1. Dhorchaur Rural Municipality, Salyan – Chitra Bahadur Chalaune – UML

2. Darma Rural Municipality, Salyan – Nim Bahadur KC – MC

3. Bagchaur Municipality, Salyan – Lok Man Budhathoki – MC

4. Chhatreshwari Rural Municipality, Salyan – Santosh KC – NC

5. Kapoorkot Rural Municipality, Salyan – Bhim Bahadur Sen – UML

6. Tribeni Rural Municipality, Salyan – Man Bahadur Dangi – NC

7. Kalimati Rural Municipality, Salyan – Dan Bahadur KC – UML

8. Bangad Kupinde Rural Municipality, Salyan – Govinda Pun – UML

9. Kumakhmalika Rural Municipality, Salyan – Dil Maya BM – MC

Surkhet NC 5, UML 3

1. Chidgad Rural Municipality, Surkhet – Dev Bahadur Chand — NC

2. Barhatal Rural Municipality, Surkhet -Tej Bahadur Basnet–NC

3. Gurbhakot Municipality, Surkhet – Hasta Pun – NC

4. Lekbesi Municipality, Surkhet – Gagan Singh Sunar – UML

5. Simta Rural Municipality, Surkhet – Kabindra Kumar KC – UML

6. Bheri Ganga Municipality, Surkhet – Bhupendra Bahadur Chand – NC

7. Chaukune Rural Municipality, Surkhet – Dhirbahadur Shahi – UML

8. Panchapuri Rural Municipality, Surkhet, Upendra Bahadur Thapa — NC

EC to use red ink in Swastik stamp in second phase local polls

Election Commission has decided to use red ink in Swastik stamp for the second phase of local level elections amid complaints that same colour of both election symbols and stamp made vote counting difficult.

EC Spokesperson Surya Sharma said that election body decided to purchase red ink for the purpose.

The EC had used blue ink in Swastik stamp in the first phase of May 14 local polls

Blue stamp had made counting process worse which was already tedious counting process due to the large size and large number of election symbol.

The second phase of local polls has been scheduled for June 14.

Related News

Leave a Reply

टाइप गरेर स्पेस थिच्नुहोस् र नेपाली युनिकोडमा पाउनुहोस। (Press Ctrl+g to toggle between English and Nepali OR just Click on the letter). अंग्रेजीमा टाइप गर्न "अ" मा थिच्नुहोस्।

*
Advertise Section 7

TOP NEWSview all

Even though it’s late, victims will get something from the commission: Subedi

Cecil and Harambe; a lesson for Himalayan Republic

Trip Down under

We want real conversion of our students beyond religion: Fr. Boniface Tigga, Regional Superior of Nepal Jesuit Society

I am inspired by the kindness, decency and warmth of the people of Nepal: DeLisi